Czytając...

Czytanie książek to przeżycie, które towarzyszy nam od dziecka i pierwszego kontaktu ze światem, aż do okresu emerytalnego i uciekających dni życia. Kontakt z książką w każdym okresie może skutkować pasją. Tę do rysunku i koloru budują w dziecku rodzice. Pasję do historii i kultury buduje szkoła, studia, czytelnie i biblioteki. Człowiek czytający pozyskuje wiedzę. Czyni to z inwencją, zaangażowaniem, otwarciem. Dowodzi tym samym, że zależy mu na miejscu, w którym żyje, a także na szerzej rozumianym świecie. Człowiek czytający dowodzi również, że zależy mu na drugim człowieku. Dla wielu czytelników spotkanie z książką to wejście do obcego domu, w którym są inne reguły, inne wartości i obyczaje.
W bibliotece spotykamy się nie tylko z książką. Czasami uczestniczymy także w benefisach, wystawach, nawet koncertach. Biblioteka pełni rolę ważnego ośrodka kultury. Wielu z nas - czytelników tam właśnie, po raz pierwszy, poznaje autorów książek, poszerza swoją wiedzę, nie tylko o przeczytanej książce, ale także o życiu autora i o tym, co go do pisania skłoniło.
W moich osobistych wspomnieniach pojawia się powieść Marka Twaina – Przygody Tomka Sawyera. Sięgnąłem po nią jako dziecko. Dziś, jako emeryt z większa ilością czasu zagłębiam się w obszernych filozoficznych powieściach. Podziwiam na przykład piękną i bogatą literaturę Fiodora Dostojewskiego. Sięgam także, z uczuciem, do naszej patriotycznej i historycznej literatury – B. Prusa, H. Sienkiewicza, S. Żeromskiego i wielu innych znakomitych pisarzy.
Mój świat - poprzez przeczytane książki, nigdy nie będzie zamknięty. Czytając, starałem się poznawać nie tylko treść, ale także poszukiwałem myśli, przez którą autor pragnął opisać epokę. Poszukiwałem również wskazania, jak godnie żyć i co przekazać kolejnym pokoleniom. Takie zwłaszcza książki były dla mnie wartościowe. Ceniłem książki biograficzne, historyczne, ale także podróżnicze i satyryczne. Do każdej książki podchodziłem z ciekawością i pokorą, doceniając pracę, jaką włożył autor, by jego książka dotarła do czytelnika. Zawsze widziałem autora i jego cel. Każda przeczytana książka dawała mi satysfakcję. Źródłem jej była nie tylko treść, czasami też edycja, wygląd.
Nie podejmuję się sugerować Czytelnikowi, po jakie książki winien sięgać. Każdy czytelnik tworzy swoim życiem pewien księgozbiór. Ja też taki stworzyłem. Ośmielam się powiedzieć, że wszystko co osiągnąłem w życiu zawodowym, prywatnym w dużej mierze zawdzięczam książce – mojemu przewodnikowi.

Z pozdrowieniami i nadzieją - Drogi Czytelniku - by książka, po którą dziś sięgasz, zawsze sprawiała Ci radość i zadowolenie z Twojego życia.

 

Józef Kowalski

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych